2013. november 17., vasárnap

Ryanair járatteszt London Stansted


Ahogy ígértem régebben jelentkezem a londoni beszámolóval. A mi járatunk este 21:30-kor indult Ferihegyről. Nem vettünk priority check-in-t mert úgy voltunk vele hogy elég jók vagyunk a futásban. Sajnos Ferihegyen is csak akkor írják ki azt hogy melyik kapun lehet beszállni mikor már csak fél óra van a járat indulásáig! Mivel már két órával az indulás előtt a reptéren kellett lenni mi az indulásig megvacsoráztunk a tranzitban. Aztán sétálgattunk és vártuk hogy megtudjuk melyik kapuról történik majd a beszállítás! Fapados révén tudtuk hogy a kaputól még a bádog folyosón séta és még a "sátorban" is sorba kell állni. Sajnos a tranzit távolabbi végében bóklásztunk mikor kiírták a gépünket így jött a futás. Mert én elterveztem hogy most ott fogunk ülni ahol én szeretek még akkor is ha nincs priority check in-ünk. Mert köztudott rólam hogy én bizony a szárny fölött szeretek ülni a vészkijáratnál. Ennek több oka is van.Az egyik az hogy a gép a szárnyak fölött a legerősebb egy esetleges baleset esetén talán nagyobb az esély! :) A másik hogy jóval nagyobb itt a lábtér. Sok légitársaság ezeket a helyeket magasabb áron értékesíti! Nem véletlenül.

Mi a feketével jelölt helyeken ültünk. És természetesen a gép bal oldalán. Ez szintén csak nekem babona!
Szóval a futást egy kicsit az útlevélvizsgálat hátráltatta de igazából mire leértünk addigra már elég sokan voltak előttünk egy kicsit féltem is hogy nem lesz meg a helyünk. Aztán mikor magam mögé néztem és láttam hogy sokkal többen állnak mögöttünk mint előttünk. Ekkor már az ajtó taktikát próbáltuk megbeszélni hogy ha elől sokan lesznek akkor mi hátulról támadunk és mire ezt kimondtam már mehettünk is a géphez. Ahogy mondtam is az első ajtónál feltorlódtak az emberek mi elmentünk hátra. Nagyon kedves stewardess várt az ajtóban megnézte a jegyünket és már mehettünk is a helyünkre. Ahogy sétáltam oda megláttam hogy a helyemen egy stewardess álldogál gondoltam na akkor most sem ülünk oda de kedves volt és mondta hogy üljünk oda nyugodtan. Szóval a hely megvan! Lassan mindenki elfoglalja a helyét és indulhatunk is! A gép időben elkezd kigurulni a  a kifutópályához. Az idő repülésre tökéletesen alkalmas volt. Felszállás után szinte már azonnal még az utazómagasság elérése előtt már jöttek is a stewardessek hogy mit szeretnénk enni inni.
Számomra meglepetés volt hogy a fapadosokat szerintem megszégyenítő módon rengeteg fajta meleg étel közül lehetett választani illetve a szokásos szendvicsek és üdítők itt is megtalálhatók. Szokásosan nekem innom mindig kell így vettem egy 2,5dl-Colát ami végül 1000Ft-ba került. Hát ez van aki repülőn fogyaszt az soha nem úszhatja meg olcsón. Mire befejezték az ételek kiosztását illetve az egyéb termékek árusítását már szinte ott tartottunk hogy megkezdtük az ereszkedést. Sajnos Londonban már nem fogadott minket olyan jó idő mint amit otthon hagytunk. Mivel a szárny fölött ültünk figyeltem ahogy dolgoznak a pilóták ugyanis hatalmas szél és eső fogadott minket de nem lehet panasz a pilótákra nagyon jól megoldották és finoman landoltak. A gép begurult az állóhelyére. Megérkeztünk! Azt már láttuk hogy nagyon meg fogunk ázni amíg besétálunk a terminál épületbe. Hát valóban megáztunk de rosszabbra számítottam.
A repülőtér a nagyobbak közé sorolható. Igazából amíg sétáltunk az útlevélvizsgálatra addig már mozgójárdával is találkoztunk és elég sokat sétáltunk a géptől. Szinte mire a parkolóba értünk a viharnak már hűlt helye. Londonban egy napot töltöttünk idén. Megnéztük a Wembley-t és sétáltunk a St James parkban és csak bóklásztunk céltalanul. Aztán voltunk Cambridge-ben. Nagyon szép város tele gyönyörű épületekkel. És van egy kis folyó ahol lehet bérelni ilyen kis hajókat amit állva kell hajtani mint a gondolát.
Aztán pubokat is látogattunk ittunk helyi söröket szóval jól telt az idő egészen addig amíg el nem jutott a tudatomig hogy vasárnap éjjel illetve hétfőn hajnalban eléri a vihar Angliát. Vasárnap már félve mentünk a reptérre nehogy az várjon minket hogy törölték a járatokat. Már a reptér felé az autópályán is ki volt írva hogy vihar lesz 27/28.-án. A reptérre érve érezhető volt sőt vasárnap egész nap hogy nagyon erősen fúj a szél. Besétáltunk és láttuk hogy minden járat időben elindul akkor egy kicsit megnyugodtam. A Biztonsági ellenőrzésnél elég agy volt a sor. Én már rutinosan mindent levettem öv, bakancs,óra pulóver, pénz,telefon. Így gyorsan átjutottam az ellenőrzésen! A tranzitban rengetegen voltak szerintem mindenki még haza akart utazni a vihar előtt! Itt is készültünk a futásra. Mikor kiírták hogy melyik kapuról tudunk beszállni elindultunk. Akkor még nem tudtuk hogy hosszú séta lesz! De még így is olyan jól sikerült odaérni a kapuhoz hogy a priorosok után szinte mi következtünk. Én a szokásos helyemet próbáltam megpályázni sajnos ez hazafelé nem sikerült. Ugyanis ahogy szerettem volna elfoglalni a szuper helyemet a stewardess odajött és mondta hogy foglalt! Mint ahogy említettem is eladják ezeket a helyeket! Na most pont ez történt! Így sajnos csak a 15. sorban sikerült helyet foglalni. Igazából azt kell mondanom hogy kényelmesen utaztunk így is. Angliai felszállás után az erős szél érezhető volt de amint elhagytuk Anglia partjait már teljesen nyugodt volt az idő.
Valamivel a tervezett érkezés előtt megérkeztünk Ferihegyre. Azt kell hogy mondjam nagyon kellemes tapasztalatokat szereztem és teljes mértékben meg voltam elégedve a Ryanair szolgáltatásaival és a személyzettel is. Hogy legközelebb mi az úti cél az még titok de jelentkezem még.

2013. október 18., péntek

Welcome on board kutyák és macskák



Repülővasmacska az oldal címe és mégis csak arról esik szó, hogy mi emberek hogyan utazunk repülővel, milyen luxus várókban töltjük az időnket a gép indulásáig és milyen business vagy first class osztályon utazunk… Itt az ideje szót ejteni arról, hogy a kedvenceink, akik nagyon közel állnak hozzánk, hogyan tudnak társaink lenni, akár csak egy nyaralásnál vagy akár külföldre költözés esetén!



Megpróbálom nagyvonalakban összefoglalni azt, hogyan tudjuk a kedvenceinket magunkkal vinni az utazásainkra repülővel. Mivel a légitársaságok eléggé eltérően viszonyulnak az állatok szállításához, ezért csak általánosságokról tudunk beszélni. Kétféle megoldás létezik: ami a gazdinak és a kedvencének is a legjobb, ha a kabinban (PETC) utazik. Abban az esetben, ha ezt a megoldást választjuk az alábbiakat érdemes tudni:

-          a repülés hossza maximum 4 óra lehet,

-          az utas nem ülhet a vészkijáratok mellett,

-          csak kistestű állatokat lehet így szállítani (kutya, macska),

-          szükséges egy speciális ketrec, mely légitársaságonként eltérő, de mindenképp el kell férnie a gép ülése alatt, valamint vízállónak, és biztonságosnak kell lennie, hogy ne veszélyeztesse a többi utas testi épségét (Ez például a Lufthansa-nál: 55cm x 40cm x 23cm, illetve a súlya nem haladhatja meg a 8Kg-ot az kedvencünkkel együtt.)

Ezen korlátozások nem vonatkoznak a vakvezető és a mentőkutyákra!




A részletekről és a feltételekről még a jegyünk megvásárlása előtt érdemes tájékozódni a választott légitársaságnál. A kabinban szállított állatok "jegyára" túlsúly számítás alapján történik. Ez azt jelenti, hogy egy 7Kg-os kutya utaztatása annyiba fog kerülni, amennyibe az adott járaton 7Kg-os csomagtúlsúly kerülne. Minden esetben, amikor a kedvenceinket vinnénk magunkkal érdemes a légitársaságot időben értesíteni erről, ugyanis  jogukban áll megtagadni a kedvencünk szállítását! Ez abban az esetben fordulhat elő, ha a járaton már kettő azonos, vagy egy ellentétes fajú állat utazását jelezték. Ugyanis egy gép fedélzetén egyszerre maximum 2 egyforma állat utaztatására van lehetőség.

Abban az esetben, ha nagyobb állatot szeretnénk magunkkal vinni a repülőútra Cargo (AVIH) szállításnak minősül és ennek szabályai szerint működik. Azok az állatok, amelyek nem szállíthatok az utastérben, a csomagtérben egy légkondicionált részben fognak utazni. Ebben az esetben is használhatunk saját szállító boxot, amennyiben megfelel a IATA ( International Air Transport Association ) előírásoknak.


Ennek a boxnak minden esetben elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy az állat fel tudjon állni benne, és hogy legyen elegendő helye a mozgáshoz illetve, biztosítható benne az állat vízellátása.

Az állatoknak minden estben rendelkezniük kell oltási könyvvel és érkezési ország követelményeinek megfelelő oltásokkal. Erről indulás előtt érdemes tájékozódni, mert például Angliába utazáshoz kedvencünknek szüksége lesz útlevélre is, amit állatorvos állíthat ki. Hogy a Lufthansa-nál maradjunk, a box súlya nem lehet több mint 32kg-nál és a maximális mérete 125cm x 75cm x 85cm.  Európán belül egy ekkora csomag szállítása 200euróba is kerülhet.

Remélem, hogy az itt leírtakkal sikerült egy kicsit segítenem azoknak, akik a kedvenceiket is szeretnék magukkal vinni a repülőútjukra. És hogy mindez miért pont most jutott eszembe? A hét elején volt szerencsém az Amina Központ Alapítvány szokásos havi megbeszélésébe belecsöppennem. Az Amina Központ egy olyan állatmentő alapítvány, ahol az önkéntesek kutyákat, cicákat és mindenféle állatokat mentenek időt, pénzt és fáradtságot nem kímélve. Rengeteg állatszerető és állatbarát tartozik ehhez a csoporthoz és gondoltam talán ezzel hozzá tudok járulni az ő munkájukhoz is kicsit! Őket megtaláljátok a www.facebook.com/aminakozpont és a www.aminakozpont.hu  weboldalon. Ha tehetitek, támogassátok az alapítványt legalább adótok 1%-val vagy bármilyen tárgyi adománnyal, amit úgy gondoltok hasznos lehet!

2013. október 14., hétfő

Wizzair járatteszt Eindhoven...

Tanult kollégámmal Péterrel vágtam neki egy jónak ígérkező Wizzair járatnak. A jegyünket még augusztusban foglaltuk 7800Ft-ért oda vissza és ehhez jött hozzá az oda vissza útra a priority check-in ami 1160Ft volt. Az indulás október 9.én reggel 6:30 ami azt jelentette hogy reggel 4:00 órákkor már a repülőtéren kellett lennünk. Az autónkat Ferihegyhez közeli hosszútávú parkolóban hagytuk egy napra 1200Ft ért és innen egy 9fős kisbusszal vittek fel minket a terminálhoz ami szintén benne van a parkolási díjban! 4 óra után valamivel felsétáltunk az indulási biztonsági ellenőrzéshez. Gyakorlott repülők révén mindketten tudtuk hogy mi a folyamat így nagyon gyorsan és gond nélkül jutottuk át az átvilágításon. Innen az utunk egy jó kávé után vezetett. Majd elkezdtük keresni hogy honnan is fog indulni a járatuk de hiába! Ferihegyen ugyanis csak a kapu nyitásakor írják ki hogy hol lehet majd elindulni a sátorba. A Sátorba érve pozitív meglepetésként ért hogy a priority utasok egy külön sorban várakoznak. Ez ugyanis a buszos beszállás idején nem így volt. Péter barátom a gép hátulját részesíti előnyben a helyfoglalást tekintve így amikor elkezdünk kisétálni a géphez mi egyből a gép hátsó ajtaja felé sétáltunk. Ha jól emlékszem annyira jól sikerült az elsőbbségi beszállás hogy mi léptünk először a gép fedélzetére. A gépen két nagyon csinos stewardess fogadott minket akik a jegy ellenőrzése után kellemes utazást kívántak. Mi el is foglaltuk a helyünket az utolsó sorban én az ablak mellett Péter kollégám pedig mellettem a középső helyen ült. A gép hamar megtelt utasokkal zárták az ajtókat és már gurultunk is a kifutópálya felé. Amíg a gép gurult mi meghallgattuk a biztonsági tájékoztatást és mire vége lett már el is értük a kifutópályát. Felszállás után az utazási magasság elérése után a stewardessek el is kezdték árusítani a Wizzair-nél már megszokott szendvicseket és üdítőket.

 Mi alaposan be is vásároltunk. Péter kollégám csirkés szendvicset kávét és egy csokoládét én csirkés szendvicset egy kólát és egy csokit reggeliztem a fedélzeten mindezt 12euro-ért. Lassan ahogy kezdtük befejezi a reggelit észrevettem hogy a hátuk mögül elkezdett feljönni a nap.

 Az idő fent gyönyörű volt. Bár alattunk mindenhol felhők voltak és rossz esős idő mi ebből nem vettünk észre semmit. A gépünk gyönyörűen hasított a cél felé nem dobált nem rázkódott! Aztán elkezdtünk ereszkedni az eindhoveni leszálláshoz és beértünk a felhők közé ott azért lehetett érezni hogy van némi turbulencia. Szinte észre sem vettük hogy kibújtunk a felhők közül mert hatalmas köd volt a repülőtér környékén és egy óra negyven perc repülés után érintettük a földet.Megérkeztünk. A pilóták és a stewardessek is tökéletes munkát végeztek.

 Ahogy kiszálltunk a gépből éreztük hogy nincs hideg pedig a gép ablakán kinézve nem ezt gondoltuk.Egy  kicsit körbenéztünk a repülőtéren aztán elindultunk a város központ felé busszal. A busz nagyon szép és tiszta volt 3.50euro fejenként a jegy ára. A mi buszunk a 400-as jelzésű a reptér és a vasútállomás között közlekedett és sehol máshol nem állt meg. Így 15 perc buszozással a város közepén voltunk.Innen már gyalog vezetett tovább az utunk. Én még ennyi biciklit mint ami a vasútállomás melletti biciklitárolóban volt soha nem láttam. De aztán ahogy sétáltunk a nap folyamán megértettem hogy miért van ennyi bicikli! A Városban szinten mindenki biciklivel közlekedik hatalmas széles bicikliutak vannak. Az első utunk egy bolt volt ahol vásároltunk némi ajándékot és üdítőt. Aztán elindultunk a sétáló utcák felé ezt úgy kell elképzelni mint a váci utcát rengeteg bolt és étterem van arra felé. Mivel Péter kollégám már nagyon sokszor járt itt ezért volt egy jól bevált helye és megbeszéltük hogy itt fogunk majd ebédelni. De előtte még el kellett sétálnunk a PSV Eindhoven stadionjához ahol pár évvel ezelőtt még Dzsudzsák Balázs is koptatta a gyepet!

 Majd innen visszasétáltunk abba az étterembe ahol majd ebédelni akartuk. Időközben sajnos eleredt az eső is így picit megázva érkeztünk az étterembe.Jó volt már egy kicsit megpiheni az egész napos séta után.
Megebédeltünk és egy kicsit pihentünk aztán újra útra keltünk. Megnéztük a várost elejétől a végéig. Nagyon szép város kedves és nyugodt emberekkel. Aztán három óra körül elindultunk vissza a buszhoz hogy időben a reptérre érjünk. Visszafelé a 401-es busszal mentünk ez a városban több helyen is megáll. De még így is szerintem 20 perc alatt a reptéren voltunk. A Reptér kerítése mellett állva dohányoztunk mivel fel voltunk készülve Ferihegy után hogy sehol nem lehet dohányozni. Amíg itt álltunk rengeteg érkező és induló járatot láttunk. legalább három Ryanair gép indult és két Transavia. és majdnem ennyi leszálló gép is érkezett. Elég nagy volt a forgalom délután. Elindultunk a biztonsági ellenőrzés felé hogy időben a tranzitban legyünk. Itt ugyan volt egy kis sor a sok induló járat miatt de szerintem összességében itt sem töltöttünk többet 15-20 percnél. Aztán a tranzitban már csak egy fél órát kellett várnunk. Amíg nézelődtünk a duty free-ben észre vettem hogy van dohányzó része a repülőtérnek. Ez a szoba kb 3x2m volt és az emberek rá sem kellett gyújtani elég volt csak bemenni oda ez felért legalább 3 szál cigarettával.

Aztán már ki is írták  és szólították is a Budapestre induló járat utasait! Itt szintén két sor volt de már több priority utassal.A reptér alkalmazottja ellenőrizte hogy mindenki jó sorban van-e és ha nem akkor átarányította a megfelelő sorba. Majd megkezdtük a sétát a repülőgéphez és elfoglaltuk a helyünket a legutolsó sorban. Beszállás után a nap fáradalmait kipihenni készültünk a hazaútra. Megtelt a gép hazafelé is és már száguldott a gép az aszfalton a felszállás felé! Szerencsére gyönyörű tiszta idő volt így volt szerencsén fentről is megnézni a várost majd eltűntünk a felhők között! Hazafelé némileg rázósabbra sikerült az út. És ezt mi sem bizonyítja jobban min az hogy mikor a stewardessek hozzánk értek a kiszolgálással a folyosónak háttal álló stewardess mögött megjelent egy eléggé sápadt úriember akin eléggé jól látszott hogy bizony megviselte a gyomrát a turbulencia. És mivel a stewardess háttal állt neki ezért nem láthatta hogy az úrnak sürgős dolga lett volna a mosdóban. Ezért Péter kollégám kelt a stewardessek segítségére és szólt nekik hogy gyorsan menjenek el az útból. Ők ezt meg is tették egy pillanat alatt elhúzták a kocsijukat az útból. Majd nemsokkal később egy széles mosollyal hajoltak fölénk és köszönték meg a segítséget. Hazafelé is nagyon jó idővel érkeztünk a tervezett érkezéshez képest 15 perccel hamarabb viszont annál keményebben érkeztünk meg a Ferihegyi betonra. Ezt leszámítva az oda és a vissza út személyzete teljes tökéletességgel vitte végig a járatokat! 
Nemsokára egy Ryanair Budapest-London Stansted járat tesztel jelentkezem majd.

2013. szeptember 10., kedd

Alkatrészként távozik az utolsó Malév gép.



A 2008 óta Ferihegyen veszteglő Boeing 767-200-as típusú gép sorsárol az új tulajdonos döntött. Mivel a gép már öreg és nagyon költséges lenne az üzemeltetése illetve az újra munkába állítása ezért döntöttek úgy hogy a még értékesnek számító hajtóműveket és a repülő műszereit és egyéb értékes alkatrészeit értékesítik.
A bontás már el is kezdődött. Múlthét pénteken már el is távolították a hajtóműről az ablakokról és a repülési műszerekről azokat a védőburkolatokat és takarófóliákat amelyek a hosszú tárolás alatt óvták a gépet az időjárás viszontagságaitól.Vasárnap pedig a segédhajtóművet is kiszerelték az utolsó Malév repülőgépből. És minden valószínűség szerint a héten a megkezdődik a két General Electic gyártmányú hajtómű kiszerelése is. A két hajtómű képezi a legértékesebb részét a repülőgépnek. A szebb napokat is látott repülőgépből talán a Ferihegyi repülőmúzeumba is jut egy kis részlet ami megőrzi a Magyar repüléstörténet fontos részét képező gép darabját

Emarasztaló döntés a Ryanair ellen!



A Brit versenyhivatal döntése szerint a Ryanair-nek el kell adnia a Aer Lingusban szerzett 29,8%-os részesedését. Ezt azzal indokolták hogy a Ryanair részesedése csökketi a kereskedelmi versenyt a fapados légitársaságok között! Így a döntés értelmében a Ryanair-nek 5%-ra kell csökkentenie a részesedését a vetélytárs cégben így nem veszélyezteti a versenyt! A Ryanair tiltakozott a döntés ellen és igazságtalannak nevezte. A Brüsszeli versenyhivatal már több esetben is megakadályozta a két cég egybefonódását mondván hogy ez a Ryanair monopóliumát jelentené 46 Írországot érintő útvonalon!

2013. augusztus 29., csütörtök

Megnyílt a Ferihegyi Teraszbüfé.



Arról már biztosan hallottatok hogy a augusztus 9.-én újra megnyitott a 2-es terminálon a kilátóterasz.
A Budapest Airport még 2009-ben a SkyCourt építésének elején volt kénytelen bezárni a teraszt ugyanis az épitkezések a 2A-terminál tetőterén is zajlott. Ahhoz hogy újra látogatható legyen a terasz egy sor biztonsági újítást kellett felszerelni. Felszereltek egy teljesen új biztonsági üvegfalat amit az 1-es terminálról már ismerhetnek az oda látógatók. A Belőpő ami egyszeri belépésre jogosít 400Ft/fő. A Terasz látogatható reggel 8:00 és este 20:00-óra között! És végre a spottereknek és a repülőgép nézegetőknek is egy kis segítség, aki ugyanis megéhezik vagy megszomjazik az érkező vagy induló járat megfigyelése közben már akár a teraszon is vásárolhat magának ételt vagy italt így nem kell visszamenni a terminál épületébe azt kockáztatva hogy lemarad az áhított gép érkezéséről vagy indulásáról!  Szendvicsek rágcsálnivalók üdítők és még fagyi is kapható a teraszbüfében!
Én részemről üdvözlöm ezt a fejlesztést!

2013. augusztus 28., szerda

Jól megy a Ferihegyi ingyen Wifi.



Már egy hónapja nem csak az indulási szint teljes utasforgalmi területén, hanem az érkezési szint egyes helyein is elérhető az ingyenes WiFi szolgáltatás a 2. Terminálon.A vezeték nélküli internet népszerűségét jól mutatja, hogy míg a régi hálózatot csupán napi 2-500 utas használta, addig a tavaly decemberi átállás után januárra már 3000-4600 napi csatlakozás volt. Az viszont még a WiFi hálózatot kiépítő IT-csapatot is meglepte, hogy júliusra már 4600-7700 egyedi eszköz csatlakozott naponta a terminálon belül a bud:free wifi nevű hálózatra. A friss számok már csak azért is megdöbbentőek, mert gyakorlatilag majdnem minden negyedik utas használja a reptéri hálózatot.

Gyereksírás nélküli repülés felárért!



 A szingapúri székhelyű Scoot Airlines olyan csendes zónákat alakított ki a repülőgépein, ahol 12 év alatti gyerekek nem foglalhatnak helyet. Sokan hajlandók fizetni a nyugalomért.
A Singapore Airlines fapados leánycége 41 gyerekmentes helyet kínál gépeinek ScootinSilence kabinrészében. A 21.-től a 25. sorig 18 szingapúri dollár (3200 forint) felár ellenében lehet helyet foglalni. Ebben a szekcióban az ülések lábtere is nagyobb 10 centiméterrel, mint a repülő hátsó részében.
A Scoot Airlines nem az első légitársaság, amely csendes zónát jelölt ki gépein. Februárban a malajziai Air Asia X tiltotta meg egyes jártain, hogy a 12 év alatti gyermekek a turista osztály első 7 sorában helyet foglaljanak. A gyerekmentes részek ezeken a gépeken speciális hangulatvilágítást kapnak, és pihentetőbb környezetet biztosítanak az Air Asia X honlapja szerint.
Tavaly a Malaysian Airlines ugyancsak kitiltotta a kiskorúakat az Airbus A380 és Boeing 747-es gépeinek első osztályáról, miután több utas panaszkodott a gyereksírásra.A Telegraph által múlt hónapban ismertetett felmérés szerint a rosszalkodó gyerekek okozzák az utasoknak a legtöbb bosszúságot a repülés során, megelőzve a részeg utastársakat, a goromba személyzetet és a túl beszédes szomszédot.  A megkérdezettek közel harmada nyilatkozott úgy, hogy hajlandó többet fizetni a gyerekmentes zónában történő elhelyezésért, negyedük akár 50 fontot (17 500 forint) is egy oda-vissza út során.

2013. augusztus 27., kedd

Eljön Ferihegyen a Shuttle buszok kora?



Mint arról már mindenhol szólnak a hírek újságok televízió internetes portálok  a Fővárosi Önkormányzat elfogadta a taxirendeletet.
Ami szeptember elsejétől lép életbe ami azt jelenti hogy vasárnaptól megszűnik minden kedvezményes tarifa így az előre kiszámolt reptéri transzferárak is ezzel együtt a kútba vesznek. A mostani reptértaxi a perem kerületekből (úgy mint 3. 4. 11.) Közel 8000Ft-os viteldíjjal számolt. Ami most az egységesen bevezetett 280Ft/km áron még magasabb összeget fog eredményezni. Ezzel szemben a reptéri minibusz jó alternatíva lehet azoknak akik nem tudják vagy nem akarják ezeket a magas taxi viteldíjakat kifizetni és nem tudják megoldani hogy valamelyik családtagjuk elvigye őket az indulási terminálra. És joggal merül fel a kérdés hogy a Bkv illetve a Máv járatain is jóval kedvezőbb ám körülményesebb úton lehetne eljutni a Ferihegyi repülőtérre. De maradjunk a reptéri kisbuszoknál. Ha az ember 4 fővel számol a jelenlegi árakon is kedvezőbb összeget kell kifizetnie mikor a ferihegyi aszfaltot érinti a lába. Ez az ár ha mondjuk csak ketten utaznak a jelenlegi taxi tarifák mellett legalább 2000Ft-os megtakarítást jelent. Illetve vannak légitársaságok akik saját Shuttle buszokat üzemeltetnek szintén kedvező árakon. Érdemes tehát megfontolni hogy mivel próbálja meg az ember megközelíteni a repülőteret vasárnaptól.

2013. augusztus 26., hétfő

Lassan majd a csapból is a Sólyom folyik majd?

 
Sólyom Befektetési és Vagyonkezelési Holding Kft. bemutatkozó sajtótájékoztatója Új védjegyet vezetne be Sólyom néven különféle élelmiszeripari termékek számára a Sólyom Airways légitársaság mögött álló holding- derült ki a csoport hétfői sajtótájékoztatóján. Ősztől a kultúra és a sport területére is bevezetnék a védjegyet, a Sólyom két sportklub támogatását is tervezi.
A védjegyet a Sólyom Befektetési és Vagyonkezelési Holding Kft. és a Sales One Kft. együttműködésében vezetnék be. A Sales One Kft. bejelentése szerint a Sólyom Befektetési és Vagyonkezelési Holding 10 százalékos részesedéssel tulajdonostárs lett a cég által forgalmazott Naturalle termékek értékesítésében. Ezeken a termékeken mind a Sólyom védjegy, mind pedig a Naturalle márkanév látható lesz majd.
Balról Vágó József, Hurtyák Róbert, Lucsik János, a Sólyom Befektetési és Vagyonkezelési Holding Kft. tulajdonosai, valamint Kenyeres Sándor Pál, Romanoczki Attila és Boros László, a Sales One Kft. (a Naturalle termékek forgalmazója) tulajdonosai a Sólyom Befektetési és Vagyonkezelési Holding Kft. bemutatkozó sajtótájékoztatóján Budapesten a Városligeti Műjégpálya dísztermében 2013. augusztus 26-án.
 

Már a Facebookon is.



Már  Facebook-on is elérhető a Repülő Vasmacska blog. Kattints az alábbi linkre és kövess a közösségi portálon is! 
https://www.facebook.hu/pages/Rep%C3%BCl%C5%91-Vasmacska/122418377928566?fref=ts

Kigördült az első 787-9-es



Kigördült a szerelő hangárból a Boeing gyár első 787-9-es típusú repülőgépe Washington állambeli Everetti üzemében. A 787-9 hat méterrel hosszabb mint a 787-8 ezért több mint 40 utassal többet tud szállítani mint a 787-8-as. Valamint 300nm(555Km) tovább képes a levegőben maradni mit a 787-8-as. A második és harmadik gép is a végső összeszerelésnél tart már. Az első leszállított darab az Air New Zealand színeiben fog utasokat szállítani valamikor 2014 tavaszán. A Boeing gyár erre a típusra eddig 367 megrendelést kapott.

Új időszámítás kezdődik a Sólyom Airways-el.



Új történetet kezdünk, ami minden magyar szívét meg fogja dobogtatni  - mondta a Sólyom Hungarian Airways vezérigazgatója, Vágó József a Kossuth Rádiónak abból az alkalomból, hogy múlt vasárnap megérkezett a légitársaság első repülőgépe a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre a dél-angliai Bournemouth-ból.
Az Álmos nevet viselő gépről Vágó József azt mondta, a pilóták beszámolója szerint alig fogyaszt többet, mint egy újabb repülő. Korábban azt is közölte, a jármű kifogástalan állapotban van, az első gép charter-repüléseket végez szeptember végéig, amíg a további lízingelt öt gép meg nem érkezik. Hozzátette: a tervek szerint október elején indul az első menetrend szerinti járatuk. Az idén az év végére 36 desztinációra repülnek, induláskor 22 célállomást hirdetnek meg. Egyelőre 12 géppel számolnak ebben az évben, de számuk bővülhet. Hosszú távú járatok a jövő évi menetrendben várhatók.
A lízingcég alkatrészeket is biztosít a gépekhez – például futómű, hajtómű, fékszárny –, aminek az értéke több millió dollár. „Ennyivel is olcsóbbak tudunk lenni. Másnak ezt ki kell fizetnie, értelemszerűen ez megjelenik a jegyárakban” – hangsúlyozta a vezérigazgató, aki úgy kalkulálta, hogy 30-40 százalékkal vannak jelenlegi piaci árak alatt.
Egy lízingelt gép egy hét alatt kitermeli a fizetendő díjat, így nem kell azon stresszelniük magukat, hogy naponta három utat szervezzenek neki. „Mi úgy határozzuk meg, hogy ahová érdemes menni, ahová nyereséges menni, oda fogunk repülni, ahová meg nem, oda nem fogunk repülni” – fogalmazott Vágó József.
Az eddig felvett harminc ember 80 százaléka volt maléves, és ahogy a gépek jönnek folyamatosan, további több száz embert. Például a hat gépre 120 légi kísérőt kell alkalmazniuk, ugyanakkor 700-an jelentkeztek, akikből 150-en a volt maléves, a többiek nagy nevű külföldi légitársaságoknál dolgozó magyarok, akik hazaszerződnének a Sólyomhoz – mondta a vezérigazgató. Az egyik pilóta elmondta, a Malév csődje után fél évet repült Afrikában, a csádi elnök gépén dolgozott, de a magyarországi munkavégzés számára első számú szempont. 

Híradó.hu

A Raiffeisen a Sólyom bankja!




Közleményben tudatta a Sólyom Hungarian Airways, a Sólyom Befektetési és Vagyonkezelési Holding és valamennyi leányvállalatának stratégiai számlavezető pénzintézeti partnere, a Raiffeisen Bank Zrt. lett.A Raiffeisen Bank Zrt-vel kötött szerződésünk, a Felek által kölcsönösen elfogadott kondíciók miatt egyedülálló.A Felek, a stratégiai szövetség keretében, a dolgozók és családtagjaik számlanyitása és számlavezetése tekintetében, valamint a Légitársaság és a Holding beszállítói, leányvállalatai tekintetében is egyedülálló megállapodásokat készítenek elő.

2013. augusztus 24., szombat

Az Interjet megkezdi a Superjet üzletszerű üzemét.



A Mexikói fapados légitársaság az Interjet, Szuhoj Superjet gépekkel erősít szeptember elején, mert azt reméli, hogy az zöld utat kap a mexikói hatóságoktól a jövő héten.A légitársaságnak, teljesítenie kell a repülőgéppel 100 repült órát Mexikóban, mielőtt megkezdődik az üzletszerű üzemeltetése mondta, az Interjet vezérigazgatója Jose Luis Garza"Ezeket a repüléseket valamikor a jövő héten befejezzük," mondta Garza. Ezt követően kapja meg a légijármű a típus engedélyt így az első üzletszerű járat elindulhat akár szeptember elején, tette hozzá. Interjet fog repülni az alakuló járat Mexikóváros Torreón Észak-Mexikóban, mondja Garza. A légitársaság célja, hogy a repülőgép, mintegy 10 belföldi járaton Mexikóban és 2014 elején az Egyesült államokban teljesítsen szolgálatot."Ez az ideális repülőgép közepes-sűrűség útvonalakon", mondta Garza.Az Interjet két Superjets, gépet kapott meg eddig és további hat darab gépet vesz át 2014 végéig. A Cég 20 darab Superjet gépet vásárolt és további 10 gépre van opciós szerződése.Az Interjet elnöke Miguel Aleman Magnani szerint a légitársaság valószínűleg konvertálja a 10 opciós gépet 2014 közepe táján. "Jelenleg 80 város pár van, amely lehetővé teszi az ilyen típusú repülőgépek használatát," Magnani is törekedett arra, hogy megvédje a Superjet-et, mondván, hogy a légi jármű nem érdemli meg azt a kritikát amit az utóbbi időben kapott. "Ez egy nagyon jó repülőgép és könnyű, és sokkal hatékonyabb, mint más légi jármű a kategóriájában," mondja.Interjetnél működött a Superjet, mintegy 250 felszállás és leszállás közben az elmúlt 25 nap alatt., Azt mondja Garza, hozzátéve, hogy az eredmények a járatokon már "rendkívül jók"."Sokkal jobbak voltak a vártnál," mondja.

2013. augusztus 22., csütörtök

Wizz Air: a Hurghada járat egyidőre törölve, Moszkva cserébe napiként indul


A Wizz Air bejelentette, hogy a Budapest-Hurghada járata az eredetileg tervezett novemberi időpontban nem indul el. A döntés azután született meg, hogy a Külügyminisztérium a politikai zavargások miatt Egyiptomot az utazásra nem javasolt országok közé sorolta. A hurghadai foglalással rendelkező utasokkal a légitársaság felvette a kapcsolatot. A Wizz Air a teljes visszatérítést vagy a befizetett összeg egy későbbi utazásra történő felhasználását kínálta fel számukra. - Az utóbbi megoldást választó utasok a megvásárolt repülőjegyek áránál 20 százalékkal magasabb összegből gazdálkodhatnak majd - írja a cég közleménye. (Aki tudja nélkülözni a pénzt, annak e jó ajánlat lehet, de ne feledjük, ezt is az a gyakorlat motiválja, hogy ha csak lehet, beszedett pénzt már nem adunk vissza...)
A Vörös-tenger nyaralóhelyeire azt követően indulnak újra járatok, hogy a politikai helyzet rendeződik Egyiptomban. Az így felszabaduló kapacitást a Wizz a Budapest-Moszkva útvonalon használja fel, amely így mindennap közlekedik majd feltehetőleg szeptember 23.-tól. Most kaptuk az értesítést, hogy október 29.-től járnak majd naponta Vnukovóra. 

Forrás:Egek Ura blog

A Solyom leszállt, de vajon hogyan tovább?

Vasárnap az ígéretekhez híven megérkezett az első Sólyom Airways Boeing 737-500-as típusú repülőgép.
Az Álmos vezér nevet viselő gép helyi idő szerint 15:50-kor érkezett meg a Ferihegyi repülőtér 13-as bal pályára az eredetileg tervezett egy áthúzásból ugyanis két tiszteletkör lett.
A repülőtér környékén az ismert spotter helyek alaposan megteltek érdeklődőkkel. Hatalmas  volt az érdeklődés mindenki várta hogy mikor pillanthatja meg elsőként az új Magyar légitársaság első gépét! Az Álmos vezér névre keresztelt Boeing 737-500-as gépet repülős szokásoknak megfelelően vízsugárral köszöntötték, a repülőgépet a Sólyom légitársaság állományában lévő két egykori Malév-pilóta hozta Budapestre. Vágó József, a Sólyom Hungarian Airways Kft. vezérigazgatója újságíróknak elmondta: a repülőgép kifogástalan állapotban van, az első gép charter-repüléseket végez szeptember végéig, amíg a további lízingelt öt gép meg nem érkezik. A Jegyek árusítását a hírek szerit augusztus utolsó vagy szeptember első hetében megkezdik. Vágó József vezérigazgató terve szerint az idei évben a maradék három hónapban 300.000 utassal számolnak. A Cég vezetése jó áron szeretne prémium szolgáltatást nyújtani így kívánják felvenni a versenyt a fapados légitársaságokkal. A vezérigazgató elmondása szerint külföldön sokkal komolyabban veszik a Sólyom Airwayst mint Magyarországon. Októberben folytatódik az új gépek behozatala. Az idei évben 6 repülőgéppel számoló Sólyom Airways tervei szerint szeptember végétől 22 célállomásra, köztük 6 európai fővárosba közlekedtet majd járatokat Budapestről. A menetrendet az online jegyértékesítés kezdetekor hozzák nyilvánosságra.

2013. július 18., csütörtök

Riválist kaphat a Londoni Heathrow repülőtér

A Heathrow repülőtér üzemeltetése beadta a tervezetét a 3. kifutópálya építésére. A Repülőtér üzemeltetése szerint ez a megoldás lenne a leggyorsabb és a legköltséghatékonyabb is. A kifutopálya várhatóan 2029-re készülne és ezáltal mintegy 260.000 járattal többet tudna fogadni a repülőtér. 




Ám vannak más tervek is a reptérfejlesztésekre vonatkozóan ugyanis ha a Heathrow bővítése mellett döntenének azzal rengetek lakóingatlan kerülne veszélybe mert ezeket el kell távolítani az építkezés útjából. De a Londoni lakosokkal is lenne egy sor küzdelem a zaj és légszennyezés miatt! Boris Johnson főpolgármester azonban más megoldásokat keresne. Johnson szerint egy új bázis repülőtér kellene ami ki tudná szolgálni a mai megnövekedett légiforgalmat. Erre három elképzelés is született. Az első egy mesterséges szigetre épülő repülőtér létrehozását mutatja be, amely a Temze torkolatánál kerülhetne felépítésre. A második a Stansted repülőtér bővítéséről szól, és a harmadik lehetőség a Kenttől északra található, Isle of Grain területén létesülne. A bizottság mely a repterek fejlesztését valamint az új reptér építését vizsgálja nagy valószínüséggel csak 2015 nyara után adja be a vizsgálat eredményét a 2015-ös választások után.

Kártyázhatunk Ferihegyen

Bár a parkolási díjak elég borsosra sikerültek Lisztferihegyen de lehet hogy végre megoldódni látszik a díjfizetéssel kapcsolatos mizéria. Ugyanis júliustól már bankkártyával is tudjuk rendezni a parkolási számlánkat. A Budapest Airport felszerelte mind a 15 parkolóautomatáját a jelenleg legfejlettebb kártyaolvasóval. A kártyaolvasók a napokba jelentek meg az automatákon és a legelterjedtebb bankkártya és hitelkártya típusok (MasterCard, VISA és hamarosan American Express) mellett lehetőség van érintésmentes (PayPass, PayWave) fizetésre is. A Budapest Airport ezzel a fejlesztéssel egy újabb lépést tett a repülőtéri parkolás rendszer megújítása felé amit már tavaly augusztusban elkezdtek. Ennek köszönhetően sokkal egyszerűbb és átláthatóbb parkolási rendszert hoztak létre így ma már nemzetközi szintű szolgáltatást nyújtanak az autósok számára. Ezt az új szolgáltatást a jövőhét folyamán lesz szerencsém tesztelni és ha ez megtörtént akkor beszámolok a helyszínen tapasztaltakról!

2013. július 17., szerda

Új Winglet-el hódit a United

A United Airways lesz az első aki megtapasztalhatja a Boeing gyár és az Aviation Partners Boeing által kifejlesztet új kétszárnyú Split Scimitar Winglet. Ez az új winglet design jelentős aerodinamikai javulást hoz. A Winglet azt a célt szolgálja hogy csökkentse a légellenállást a szárnynál, amely segíti a repülőgépet hogy  kevesebb üzemanyagot égessen el. Eredetileg a Boeing gyár az új 737 Max gépéhez fejlesztette ki ezt az új takarékos eszközt. Ugyanakkor a már legyártott NG-típusokra is felszerelhető lesz. A gyár számításai szerint az új Wingletnek köszönhetően egy 737-800-as, körülbelül 45000 gallon kerozint fog megtakarítani és ez 476 tonnával kevesebb szén dioxid kibocsátását is eredményezi gépenként egy évre vetítve.

És ha mindez még nem lenne elég a repülőgép az üzemanyagtakarékosság miatt további 120 km-el távolabb repülhet, vagy 2500 fonttal - azaz több mint egy tonnányival több súlyt szállíthat el a kívánt célállomásra.

2013. július 16., kedd

Kényelem és praktikum: Európában is KLM Economy Comfort

Nagyobb lábtér, némi privát tér és konnektor azoknak, akik dolgozni szeretnének. Mindezt elég korrekt áron. Bár eredetileg az üzleti célból utazóknak találták ki, nem csodálkoznék, ha végül is tülekednének érte az utasok, egyszerűen, mert jó. Persze azt is megmutatja, hogy az európai légitársaságoknak át kell gondolniuk a business class árazásukat, feltéve, hogy keresni akarnak.
Nézzük a lényeget: 8500 forint szakaszonként (annyi, amennyiért a Ryanair felveszi a feladott csomagot - csak az összehasonlíthatóság kedvéért), minimum hat centivel nagyobb lábtér, negyven százalékkal tovább dönthető ülés, a középső hely üresen hagyva, némi privát teret biztosítva az utasnak, s ami talán a legfontosabb, egy apró kis szerkezet az ülések alatt: a konnektor. Két óránál hosszabb járatokon bizony már nagyon hasznos egy ilyen, hiszen a ma használt laptopok többsége ennyi idő alatt merül le, leszámítva a drágább gépeket, a MacBook Air-t és az ultrabookokat...
A business után az első néhány sor ez a zóna, s egyértelmű, hogy az üzleti célból economy osztályon utazók igényeire adott - egyébként ütős választ - a KLM. Az, hogy hamarabb leszálhassanak a gépről, hogy dolgozni tudjanak, s hogy legyen némi privát terük, akár a cuccaik ülésre pakolására, akár csak úgy, mind az ő igényeiket elégíti ki. Ám ezért az árért mindenki más is foglalni fogja a comfort helyeket, különösen egy hosszabb járaton.
Mindez persze azt is mutatja: a business class európán belüli utazásoknál nem működik -csak a hosszú távon business jeggyel utazók veszik igénybe, amíg az indulási pontjuk és az amszterdami átszállás között repülnek. Aki Európán belül repül, nagyjából ennyit igényel, amit most az eco comfort kínál.
Ráadásul, Flying Blue elite tagok az árból kedvezményt kapnak: az arany 50, az ezüst 25, a platina 100 százalékot ér.