2013. október 18., péntek

Welcome on board kutyák és macskák



Repülővasmacska az oldal címe és mégis csak arról esik szó, hogy mi emberek hogyan utazunk repülővel, milyen luxus várókban töltjük az időnket a gép indulásáig és milyen business vagy first class osztályon utazunk… Itt az ideje szót ejteni arról, hogy a kedvenceink, akik nagyon közel állnak hozzánk, hogyan tudnak társaink lenni, akár csak egy nyaralásnál vagy akár külföldre költözés esetén!



Megpróbálom nagyvonalakban összefoglalni azt, hogyan tudjuk a kedvenceinket magunkkal vinni az utazásainkra repülővel. Mivel a légitársaságok eléggé eltérően viszonyulnak az állatok szállításához, ezért csak általánosságokról tudunk beszélni. Kétféle megoldás létezik: ami a gazdinak és a kedvencének is a legjobb, ha a kabinban (PETC) utazik. Abban az esetben, ha ezt a megoldást választjuk az alábbiakat érdemes tudni:

-          a repülés hossza maximum 4 óra lehet,

-          az utas nem ülhet a vészkijáratok mellett,

-          csak kistestű állatokat lehet így szállítani (kutya, macska),

-          szükséges egy speciális ketrec, mely légitársaságonként eltérő, de mindenképp el kell férnie a gép ülése alatt, valamint vízállónak, és biztonságosnak kell lennie, hogy ne veszélyeztesse a többi utas testi épségét (Ez például a Lufthansa-nál: 55cm x 40cm x 23cm, illetve a súlya nem haladhatja meg a 8Kg-ot az kedvencünkkel együtt.)

Ezen korlátozások nem vonatkoznak a vakvezető és a mentőkutyákra!




A részletekről és a feltételekről még a jegyünk megvásárlása előtt érdemes tájékozódni a választott légitársaságnál. A kabinban szállított állatok "jegyára" túlsúly számítás alapján történik. Ez azt jelenti, hogy egy 7Kg-os kutya utaztatása annyiba fog kerülni, amennyibe az adott járaton 7Kg-os csomagtúlsúly kerülne. Minden esetben, amikor a kedvenceinket vinnénk magunkkal érdemes a légitársaságot időben értesíteni erről, ugyanis  jogukban áll megtagadni a kedvencünk szállítását! Ez abban az esetben fordulhat elő, ha a járaton már kettő azonos, vagy egy ellentétes fajú állat utazását jelezték. Ugyanis egy gép fedélzetén egyszerre maximum 2 egyforma állat utaztatására van lehetőség.

Abban az esetben, ha nagyobb állatot szeretnénk magunkkal vinni a repülőútra Cargo (AVIH) szállításnak minősül és ennek szabályai szerint működik. Azok az állatok, amelyek nem szállíthatok az utastérben, a csomagtérben egy légkondicionált részben fognak utazni. Ebben az esetben is használhatunk saját szállító boxot, amennyiben megfelel a IATA ( International Air Transport Association ) előírásoknak.


Ennek a boxnak minden esetben elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy az állat fel tudjon állni benne, és hogy legyen elegendő helye a mozgáshoz illetve, biztosítható benne az állat vízellátása.

Az állatoknak minden estben rendelkezniük kell oltási könyvvel és érkezési ország követelményeinek megfelelő oltásokkal. Erről indulás előtt érdemes tájékozódni, mert például Angliába utazáshoz kedvencünknek szüksége lesz útlevélre is, amit állatorvos állíthat ki. Hogy a Lufthansa-nál maradjunk, a box súlya nem lehet több mint 32kg-nál és a maximális mérete 125cm x 75cm x 85cm.  Európán belül egy ekkora csomag szállítása 200euróba is kerülhet.

Remélem, hogy az itt leírtakkal sikerült egy kicsit segítenem azoknak, akik a kedvenceiket is szeretnék magukkal vinni a repülőútjukra. És hogy mindez miért pont most jutott eszembe? A hét elején volt szerencsém az Amina Központ Alapítvány szokásos havi megbeszélésébe belecsöppennem. Az Amina Központ egy olyan állatmentő alapítvány, ahol az önkéntesek kutyákat, cicákat és mindenféle állatokat mentenek időt, pénzt és fáradtságot nem kímélve. Rengeteg állatszerető és állatbarát tartozik ehhez a csoporthoz és gondoltam talán ezzel hozzá tudok járulni az ő munkájukhoz is kicsit! Őket megtaláljátok a www.facebook.com/aminakozpont és a www.aminakozpont.hu  weboldalon. Ha tehetitek, támogassátok az alapítványt legalább adótok 1%-val vagy bármilyen tárgyi adománnyal, amit úgy gondoltok hasznos lehet!

2013. október 14., hétfő

Wizzair járatteszt Eindhoven...

Tanult kollégámmal Péterrel vágtam neki egy jónak ígérkező Wizzair járatnak. A jegyünket még augusztusban foglaltuk 7800Ft-ért oda vissza és ehhez jött hozzá az oda vissza útra a priority check-in ami 1160Ft volt. Az indulás október 9.én reggel 6:30 ami azt jelentette hogy reggel 4:00 órákkor már a repülőtéren kellett lennünk. Az autónkat Ferihegyhez közeli hosszútávú parkolóban hagytuk egy napra 1200Ft ért és innen egy 9fős kisbusszal vittek fel minket a terminálhoz ami szintén benne van a parkolási díjban! 4 óra után valamivel felsétáltunk az indulási biztonsági ellenőrzéshez. Gyakorlott repülők révén mindketten tudtuk hogy mi a folyamat így nagyon gyorsan és gond nélkül jutottuk át az átvilágításon. Innen az utunk egy jó kávé után vezetett. Majd elkezdtük keresni hogy honnan is fog indulni a járatuk de hiába! Ferihegyen ugyanis csak a kapu nyitásakor írják ki hogy hol lehet majd elindulni a sátorba. A Sátorba érve pozitív meglepetésként ért hogy a priority utasok egy külön sorban várakoznak. Ez ugyanis a buszos beszállás idején nem így volt. Péter barátom a gép hátulját részesíti előnyben a helyfoglalást tekintve így amikor elkezdünk kisétálni a géphez mi egyből a gép hátsó ajtaja felé sétáltunk. Ha jól emlékszem annyira jól sikerült az elsőbbségi beszállás hogy mi léptünk először a gép fedélzetére. A gépen két nagyon csinos stewardess fogadott minket akik a jegy ellenőrzése után kellemes utazást kívántak. Mi el is foglaltuk a helyünket az utolsó sorban én az ablak mellett Péter kollégám pedig mellettem a középső helyen ült. A gép hamar megtelt utasokkal zárták az ajtókat és már gurultunk is a kifutópálya felé. Amíg a gép gurult mi meghallgattuk a biztonsági tájékoztatást és mire vége lett már el is értük a kifutópályát. Felszállás után az utazási magasság elérése után a stewardessek el is kezdték árusítani a Wizzair-nél már megszokott szendvicseket és üdítőket.

 Mi alaposan be is vásároltunk. Péter kollégám csirkés szendvicset kávét és egy csokoládét én csirkés szendvicset egy kólát és egy csokit reggeliztem a fedélzeten mindezt 12euro-ért. Lassan ahogy kezdtük befejezi a reggelit észrevettem hogy a hátuk mögül elkezdett feljönni a nap.

 Az idő fent gyönyörű volt. Bár alattunk mindenhol felhők voltak és rossz esős idő mi ebből nem vettünk észre semmit. A gépünk gyönyörűen hasított a cél felé nem dobált nem rázkódott! Aztán elkezdtünk ereszkedni az eindhoveni leszálláshoz és beértünk a felhők közé ott azért lehetett érezni hogy van némi turbulencia. Szinte észre sem vettük hogy kibújtunk a felhők közül mert hatalmas köd volt a repülőtér környékén és egy óra negyven perc repülés után érintettük a földet.Megérkeztünk. A pilóták és a stewardessek is tökéletes munkát végeztek.

 Ahogy kiszálltunk a gépből éreztük hogy nincs hideg pedig a gép ablakán kinézve nem ezt gondoltuk.Egy  kicsit körbenéztünk a repülőtéren aztán elindultunk a város központ felé busszal. A busz nagyon szép és tiszta volt 3.50euro fejenként a jegy ára. A mi buszunk a 400-as jelzésű a reptér és a vasútállomás között közlekedett és sehol máshol nem állt meg. Így 15 perc buszozással a város közepén voltunk.Innen már gyalog vezetett tovább az utunk. Én még ennyi biciklit mint ami a vasútállomás melletti biciklitárolóban volt soha nem láttam. De aztán ahogy sétáltunk a nap folyamán megértettem hogy miért van ennyi bicikli! A Városban szinten mindenki biciklivel közlekedik hatalmas széles bicikliutak vannak. Az első utunk egy bolt volt ahol vásároltunk némi ajándékot és üdítőt. Aztán elindultunk a sétáló utcák felé ezt úgy kell elképzelni mint a váci utcát rengeteg bolt és étterem van arra felé. Mivel Péter kollégám már nagyon sokszor járt itt ezért volt egy jól bevált helye és megbeszéltük hogy itt fogunk majd ebédelni. De előtte még el kellett sétálnunk a PSV Eindhoven stadionjához ahol pár évvel ezelőtt még Dzsudzsák Balázs is koptatta a gyepet!

 Majd innen visszasétáltunk abba az étterembe ahol majd ebédelni akartuk. Időközben sajnos eleredt az eső is így picit megázva érkeztünk az étterembe.Jó volt már egy kicsit megpiheni az egész napos séta után.
Megebédeltünk és egy kicsit pihentünk aztán újra útra keltünk. Megnéztük a várost elejétől a végéig. Nagyon szép város kedves és nyugodt emberekkel. Aztán három óra körül elindultunk vissza a buszhoz hogy időben a reptérre érjünk. Visszafelé a 401-es busszal mentünk ez a városban több helyen is megáll. De még így is szerintem 20 perc alatt a reptéren voltunk. A Reptér kerítése mellett állva dohányoztunk mivel fel voltunk készülve Ferihegy után hogy sehol nem lehet dohányozni. Amíg itt álltunk rengeteg érkező és induló járatot láttunk. legalább három Ryanair gép indult és két Transavia. és majdnem ennyi leszálló gép is érkezett. Elég nagy volt a forgalom délután. Elindultunk a biztonsági ellenőrzés felé hogy időben a tranzitban legyünk. Itt ugyan volt egy kis sor a sok induló járat miatt de szerintem összességében itt sem töltöttünk többet 15-20 percnél. Aztán a tranzitban már csak egy fél órát kellett várnunk. Amíg nézelődtünk a duty free-ben észre vettem hogy van dohányzó része a repülőtérnek. Ez a szoba kb 3x2m volt és az emberek rá sem kellett gyújtani elég volt csak bemenni oda ez felért legalább 3 szál cigarettával.

Aztán már ki is írták  és szólították is a Budapestre induló járat utasait! Itt szintén két sor volt de már több priority utassal.A reptér alkalmazottja ellenőrizte hogy mindenki jó sorban van-e és ha nem akkor átarányította a megfelelő sorba. Majd megkezdtük a sétát a repülőgéphez és elfoglaltuk a helyünket a legutolsó sorban. Beszállás után a nap fáradalmait kipihenni készültünk a hazaútra. Megtelt a gép hazafelé is és már száguldott a gép az aszfalton a felszállás felé! Szerencsére gyönyörű tiszta idő volt így volt szerencsén fentről is megnézni a várost majd eltűntünk a felhők között! Hazafelé némileg rázósabbra sikerült az út. És ezt mi sem bizonyítja jobban min az hogy mikor a stewardessek hozzánk értek a kiszolgálással a folyosónak háttal álló stewardess mögött megjelent egy eléggé sápadt úriember akin eléggé jól látszott hogy bizony megviselte a gyomrát a turbulencia. És mivel a stewardess háttal állt neki ezért nem láthatta hogy az úrnak sürgős dolga lett volna a mosdóban. Ezért Péter kollégám kelt a stewardessek segítségére és szólt nekik hogy gyorsan menjenek el az útból. Ők ezt meg is tették egy pillanat alatt elhúzták a kocsijukat az útból. Majd nemsokkal később egy széles mosollyal hajoltak fölénk és köszönték meg a segítséget. Hazafelé is nagyon jó idővel érkeztünk a tervezett érkezéshez képest 15 perccel hamarabb viszont annál keményebben érkeztünk meg a Ferihegyi betonra. Ezt leszámítva az oda és a vissza út személyzete teljes tökéletességgel vitte végig a járatokat! 
Nemsokára egy Ryanair Budapest-London Stansted járat tesztel jelentkezem majd.